
Teradek Dual 14.4V V-Mount Battery Plate for Bond & Cube 600/700 Series
Teradek 11-0798 Overview
This Dual Battery Plate from Teradek allows you to sandwich your Bond and Cube 600/700 series units between your camera/monitor and two V-mount 14.4V batteries. It also offers one D-Tap accessory output (50W maximum) on the side.
In the Box
- Teradek Dual 14.4V V-Mount Battery Plate for Bond & Cube 600/700 Series
- Limited 1-Year Warranty
Teradek 11-0798 Specs
| Connector | Mounting: 1 x V-mount male 1 x V-mount female on opposite side Power: 1 x D-Tap |
| Output Voltage | 14.4 V maximum from D-Tap connector |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Cable Length | 11" / 27 cm |
| Dimensions | 3.4 x 6.2 x 3.1" / 8.5 x 15.7 x 7.8 cm |
| Weight | 15.3 oz / 433.7 g |
| Package Weight | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 7.3 x 5.6" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $690.04
-70%$690.04
$207.01More Images





Teradek Dual 14.4V V-Mount Battery Plate for Bond & Cube 600/700 Series
Teradek 11-0798 Overview
This Dual Battery Plate from Teradek allows you to sandwich your Bond and Cube 600/700 series units between your camera/monitor and two V-mount 14.4V batteries. It also offers one D-Tap accessory output (50W maximum) on the side.
In the Box
- Teradek Dual 14.4V V-Mount Battery Plate for Bond & Cube 600/700 Series
- Limited 1-Year Warranty
Teradek 11-0798 Specs
| Connector | Mounting: 1 x V-mount male 1 x V-mount female on opposite side Power: 1 x D-Tap |
| Output Voltage | 14.4 V maximum from D-Tap connector |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Cable Length | 11" / 27 cm |
| Dimensions | 3.4 x 6.2 x 3.1" / 8.5 x 15.7 x 7.8 cm |
| Weight | 15.3 oz / 433.7 g |
| Package Weight | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 7.3 x 5.6" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Teradek 11-0798 Overview
This Dual Battery Plate from Teradek allows you to sandwich your Bond and Cube 600/700 series units between your camera/monitor and two V-mount 14.4V batteries. It also offers one D-Tap accessory output (50W maximum) on the side.
In the Box
- Teradek Dual 14.4V V-Mount Battery Plate for Bond & Cube 600/700 Series
- Limited 1-Year Warranty
Teradek 11-0798 Specs
| Connector | Mounting: 1 x V-mount male 1 x V-mount female on opposite side Power: 1 x D-Tap |
| Output Voltage | 14.4 V maximum from D-Tap connector |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Cable Length | 11" / 27 cm |
| Dimensions | 3.4 x 6.2 x 3.1" / 8.5 x 15.7 x 7.8 cm |
| Weight | 15.3 oz / 433.7 g |
| Package Weight | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 7.3 x 5.6" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











