
Texas Instruments LM2776DBVR LM2776DBVR DC/DC Charge Pump Adjustable Voltage Inverter 2.7V to 5.5V in 200mA out SOT-23-6
Texas Instruments LM2776DBVR LM2776DBVR DC/DC Charge Pump Adjustable Voltage Inverter 2.7V to 5.5V in 200mA out SOT-23-6
Product details
| Output Type | Adjustable |
| IC Case / Package | SOT-23 |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Output Current Max | 200mA |
| Input Voltage Max | 5.5V |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Output Current | 200mA |
| Fixed Output Voltage Nom | - |
| Adjustable Output Voltage Min | -5.5V |
| Adjustable Output Voltage Max | -2.7V |
| Topology | Inverting |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | LM2776DBVR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.76
-70%$1.76
$0.53Texas Instruments LM2776DBVR LM2776DBVR DC/DC Charge Pump Adjustable Voltage Inverter 2.7V to 5.5V in 200mA out SOT-23-6
Product details
| Output Type | Adjustable |
| IC Case / Package | SOT-23 |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Output Current Max | 200mA |
| Input Voltage Max | 5.5V |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Output Current | 200mA |
| Fixed Output Voltage Nom | - |
| Adjustable Output Voltage Min | -5.5V |
| Adjustable Output Voltage Max | -2.7V |
| Topology | Inverting |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | LM2776DBVR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Output Type | Adjustable |
| IC Case / Package | SOT-23 |
| Input Voltage Min | 2.7V |
| Output Current Max | 200mA |
| Input Voltage Max | 5.5V |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Output Current | 200mA |
| Fixed Output Voltage Nom | - |
| Adjustable Output Voltage Min | -5.5V |
| Adjustable Output Voltage Max | -2.7V |
| Topology | Inverting |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | LM2776DBVR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





