
Texas Instruments SN65LVDS049PWR Dual Line Driver Receiver Lvds Full Duplex 400 Mbps 3 V to 3.6 TSSOP-16
Texas Instruments SN65LVDS049PWR Dual Line Driver Receiver Lvds Full Duplex 400 Mbps 3 V to 3.6 TSSOP-16
Product details
| Device Type | Differential Driver / Receiver |
| Peak-to-Peak Jitter Max | - |
| Supply Current Max | 35mA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Signaling Rate | 400Mbps |
| Signal Input Type | LVDS, LVTTL |
| Output Level Type | LVDS, LVTTL |
| ESD HBM | 10kV |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | SN65LVDS049PWR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.39
-70%$4.39
$1.32Texas Instruments SN65LVDS049PWR Dual Line Driver Receiver Lvds Full Duplex 400 Mbps 3 V to 3.6 TSSOP-16
Product details
| Device Type | Differential Driver / Receiver |
| Peak-to-Peak Jitter Max | - |
| Supply Current Max | 35mA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Signaling Rate | 400Mbps |
| Signal Input Type | LVDS, LVTTL |
| Output Level Type | LVDS, LVTTL |
| ESD HBM | 10kV |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | SN65LVDS049PWR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Device Type | Differential Driver / Receiver |
| Peak-to-Peak Jitter Max | - |
| Supply Current Max | 35mA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Signaling Rate | 400Mbps |
| Signal Input Type | LVDS, LVTTL |
| Output Level Type | LVDS, LVTTL |
| ESD HBM | 10kV |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | TEXAS INSTRUMENTS |
| Part Number | SN65LVDS049PWR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











