
Tote Vision 21.5" Widescreen Full HD LED Monitor
The 21.5" Widescreen Full HD LED Monitor from Tote Vision offers viewing angles of 85°/85°/85°/85° (left, right, top, bottom) and a brightness rating of 250 cd/m 2 . This unit has a native resolution of 1920 x 1080. The contrast ratio of 1000:1 showcases the monitor's ability to handle light and dark images on-screen. The panel has a 5 ms response time to combat image blur and distortion on moving images.
- LED backlight enables brighter picture using less power
- Displays images in full HD (1920 x 1080) resolution with no downscaling
- 3D Comb Filter for clearer images
- Widescreen with a native aspect ratio of 16:9
- Removable desk stand
- Durable ABS plastic case
- Built-in speakers
| Screen Size | 21.5" (54.61 cm) |
| Resolution (H x V) | 1920 x 1080 |
| Visible Screen Size | 18.03 x 10.14" (45.8 x 25.8 cm) |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Backlight | LED |
| Dot Pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Color Depth | 16.7 million |
| Number of Pixels | 2,073,600 |
| Response Time | 5 ms (rising/falling) |
| Viewing Angles | Left/Right/Top/Bottom: 85°/85°/80°/80° |
| Inputs | 1 x VGA 1 x HDMI 1 x BNC input 1 x BNC output 1 x 3.5 mm audio input 1 x 3.5 mm audio output |
| Speakers | 2 x 5 W |
| Power Requirements | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz |
| DSP | 3D Comb Filter |
| Humidity | 10 to 95% |
| Mount | VESA 100 x 100 mm Removable desk stand |
| Operating Temperature | 32 to 104°F (0 to 40°C) |
| Power | 120 V |
| Power Consumption | Active: < 25 W Stand-by: < 0.5 W |
| Material | Durable ABS plastic |
| Dimensions | Without Desk Stand: 19.4 x 11.9 x 2.1" (49.16 x 30.11 x 5.35 cm) With Desk Stand: 19.4 x 14.4 x 6.4" (49.16 x 36.54 x 16.37 cm) |
| Weight | 8.38 lb (3.8 kg) |
- Desk Stand
- Limited 3-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Tote Vision 21.5" Widescreen Full HD LED Monitor
The 21.5" Widescreen Full HD LED Monitor from Tote Vision offers viewing angles of 85°/85°/85°/85° (left, right, top, bottom) and a brightness rating of 250 cd/m 2 . This unit has a native resolution of 1920 x 1080. The contrast ratio of 1000:1 showcases the monitor's ability to handle light and dark images on-screen. The panel has a 5 ms response time to combat image blur and distortion on moving images.
- LED backlight enables brighter picture using less power
- Displays images in full HD (1920 x 1080) resolution with no downscaling
- 3D Comb Filter for clearer images
- Widescreen with a native aspect ratio of 16:9
- Removable desk stand
- Durable ABS plastic case
- Built-in speakers
| Screen Size | 21.5" (54.61 cm) |
| Resolution (H x V) | 1920 x 1080 |
| Visible Screen Size | 18.03 x 10.14" (45.8 x 25.8 cm) |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Backlight | LED |
| Dot Pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Color Depth | 16.7 million |
| Number of Pixels | 2,073,600 |
| Response Time | 5 ms (rising/falling) |
| Viewing Angles | Left/Right/Top/Bottom: 85°/85°/80°/80° |
| Inputs | 1 x VGA 1 x HDMI 1 x BNC input 1 x BNC output 1 x 3.5 mm audio input 1 x 3.5 mm audio output |
| Speakers | 2 x 5 W |
| Power Requirements | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz |
| DSP | 3D Comb Filter |
| Humidity | 10 to 95% |
| Mount | VESA 100 x 100 mm Removable desk stand |
| Operating Temperature | 32 to 104°F (0 to 40°C) |
| Power | 120 V |
| Power Consumption | Active: < 25 W Stand-by: < 0.5 W |
| Material | Durable ABS plastic |
| Dimensions | Without Desk Stand: 19.4 x 11.9 x 2.1" (49.16 x 30.11 x 5.35 cm) With Desk Stand: 19.4 x 14.4 x 6.4" (49.16 x 36.54 x 16.37 cm) |
| Weight | 8.38 lb (3.8 kg) |
- Desk Stand
- Limited 3-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 21.5" Widescreen Full HD LED Monitor from Tote Vision offers viewing angles of 85°/85°/85°/85° (left, right, top, bottom) and a brightness rating of 250 cd/m 2 . This unit has a native resolution of 1920 x 1080. The contrast ratio of 1000:1 showcases the monitor's ability to handle light and dark images on-screen. The panel has a 5 ms response time to combat image blur and distortion on moving images.
- LED backlight enables brighter picture using less power
- Displays images in full HD (1920 x 1080) resolution with no downscaling
- 3D Comb Filter for clearer images
- Widescreen with a native aspect ratio of 16:9
- Removable desk stand
- Durable ABS plastic case
- Built-in speakers
| Screen Size | 21.5" (54.61 cm) |
| Resolution (H x V) | 1920 x 1080 |
| Visible Screen Size | 18.03 x 10.14" (45.8 x 25.8 cm) |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Backlight | LED |
| Dot Pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Color Depth | 16.7 million |
| Number of Pixels | 2,073,600 |
| Response Time | 5 ms (rising/falling) |
| Viewing Angles | Left/Right/Top/Bottom: 85°/85°/80°/80° |
| Inputs | 1 x VGA 1 x HDMI 1 x BNC input 1 x BNC output 1 x 3.5 mm audio input 1 x 3.5 mm audio output |
| Speakers | 2 x 5 W |
| Power Requirements | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz |
| DSP | 3D Comb Filter |
| Humidity | 10 to 95% |
| Mount | VESA 100 x 100 mm Removable desk stand |
| Operating Temperature | 32 to 104°F (0 to 40°C) |
| Power | 120 V |
| Power Consumption | Active: < 25 W Stand-by: < 0.5 W |
| Material | Durable ABS plastic |
| Dimensions | Without Desk Stand: 19.4 x 11.9 x 2.1" (49.16 x 30.11 x 5.35 cm) With Desk Stand: 19.4 x 14.4 x 6.4" (49.16 x 36.54 x 16.37 cm) |
| Weight | 8.38 lb (3.8 kg) |
- Desk Stand
- Limited 3-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











