
Traco Power TBA 2-2423 Isolated Board Mount DC/DC Converter ITE 2 Output W 15 V 65 mA -15
Product details
| Power Supply Approvals | ITE |
| No. of Outputs | 2 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 1 | 65mA |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 65mA |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TBA 2 Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 7.6mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 19.55mm |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | TBA 2-2423 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.44
-70%$5.44
$1.63Traco Power TBA 2-2423 Isolated Board Mount DC/DC Converter ITE 2 Output W 15 V 65 mA -15
Product details
| Power Supply Approvals | ITE |
| No. of Outputs | 2 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 1 | 65mA |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 65mA |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TBA 2 Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 7.6mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 19.55mm |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | TBA 2-2423 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Supply Approvals | ITE |
| No. of Outputs | 2 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 1 | 65mA |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 65mA |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TBA 2 Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 7.6mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 19.55mm |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | TBA 2-2423 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











