TRACO POWER THL 30-2411WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 30 W, 1 Output, 5 V, 6 A
- 1500VDC I/O-isolation
- Protection against overload, overvoltage and short circuit
- Remote on/off and trim function, plastic base-plate with metal case housing
- 3-year product warranty
- Safety standard are EN 62368-1, IEC 62368-1, UL 62368-1
- Input voltage rating is 24VDC nominal
- Vnominal is 5VDC and Imaximum is 6000mA (output 1)
- Typical efficiency is 88%
- Operating temperature range from -40°C to +80°C
- Switching frequency range from 223 to 273KHz
Footnotes
Product details
| Power Supply Applications: ITE |
| Input Ratio: 4:1 |
| Output Power Max: 30W |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Voltage - Output 1: 5V |
| Output Current - Output 1: 6A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Regulation: Regulated |
| Isolation Voltage: 1.5kV |
| DC / DC Converter Type: DIP |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| DC / DC Converter Output Type: Fixed, Adjustable |
| Width: 25.4mm |
| Height: 10.2mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |
| Product Range: THL 30WI Series |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | THL 30-2411WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- 1500VDC I/O-isolation
- 3-year product warranty
- Typical efficiency is 88%
Footnotes
Product details
| Input Ratio: 4:1 |
| Output Power Max: 30W |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Isolation Voltage: 1.5kV |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| Width: 25.4mm |
| Height: 10.2mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Quantity | Each |
Description
- 1500VDC I/O-isolation
- Typical efficiency is 88%
| Output Power Max: 30W |
| Isolation Voltage: 1.5kV |
| Input Voltage DC Nom: 24V |
| Width: 25.4mm |
| Height: 10.2mm |
| Depth: 25.4mm |
| Input Voltage DC Min: 9V |
| Input Voltage DC Max: 36V |