TRACO POWER THN 10-3615UIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, DIP, 12:1, 10 W, 1 Output
HomeStore
Product Overview
THN 10-3615UIR is a THN 10UIR series 10W high-performance DC/DC converter. Due to its dedicated holdup capacitor connection, the THN 10UIR meets extended holdup-time requirements without the need for bulky input capacitors. The THN 10UIR is EN 50155 certified for rolling stock applications, EN 61373 certified for resistance against mechanical shock and vibration and EN 45545-2 certified for fire behaviour. The THN 10UIR also comes with IEC/EN/UL 62368-1 safety approvals for use in a wide range of demanding industrial applications.
  • Compact 1ļæ½x1ļæ½ housing
  • Ultra-wide 12:1 input range from 9-75VDC
  • Natural convection cooling without derating -40°C up to 80°C
  • Fully encapsulated DC/DC railway converter
  • 3000 VDC I/O isolation
  • Remote on/off and trim function
  • Protection against short-circuit, overvoltage and overtemperature
  • 24VDC nominal voltage and 420mA max current (output 1)
  • PD 2 pollution degree and natural convection cooling system
  • 3-year product warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
420mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
THN 10UIR Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
36V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 10-3615UIR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Compact 1ļæ½x1ļæ½ housing
  • 3000 VDC I/O isolation
  • 3-year product warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
420mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
THN 10UIR Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
36V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 10-3615UIR
Description
  • 3000 VDC I/O isolation
420mA
3kV
9.9mm
9V
10W
24VDC
36V
25.4mm
25.4mm
75V
Part Number THN 10-3615UIR
TRACO POWER THN 10-3615UIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, DIP, 12:1, 10 W, 1 Output | Tanotis