Traco Power THN 20-4811WI THN 20-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 20 W 1 Output 5 V 4 A
HomeStore
The THN 20-4811WI is a high performance DC-DC Converter achieves 20W output power. The device features an ultra-wide 4:1 input voltage range while the output voltages are precisely regulated even under no load conditions. It offers 18 to 75VDC input voltage range and 5VDC output voltage. This device allows very reliable and applicable in temperature ranges of up to 85°C. The low no-load input current characteristics and the remote ON/OFF control make this converter an ideal solution for battery operated systems. The converter is suitable for many applications where space on the PCB is critical.
  • Shielded metal case with isolated base plate
  • Output voltage adjustable
  • No minimum load required
  • 1500VDC I/O isolation voltage
  • 89% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Applications
Consumer Electronics, Sensing & Instrumentation, Communications & Networking, Power Management
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 20-4811WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
Traco Power THN 20-4811WI THN 20-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 20 W 1 Output 5 V 4 A - Image 2
  • Output voltage adjustable
  • No minimum load required
  • 89% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Applications
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 20-4811WI
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 89% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Part Number THN 20-4811WI
Traco Power THN 20-4811WI THN 20-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 20 W 1 Output 5 V 4 A | Tanotis