TRACO POWER TMR 10-4811WIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Railway, SIP, 4:1, 10 W, 1 Output, 5 V
HomeStore
Product Overview
TMR 10-4811WIR is a TMR 10WIR series of ruggedized 10W DC/DC railway converter for highest reliability in harsh environments.
  • Wide 4:1 input voltage range from 18 to 75V DC (48V DC nom)
  • Single output voltage is 5V DC (nom) and output current is 2000mA (max)
  • Efficiency is 88% typ
  • Protection against overload, and short circuit
  • EN 50155 and EN 61373 approval for railway applications
  • Qualification for fire behaviour according to EN 45545-2
  • 3000V DC I/O-isolation
  • Remote on/off function
  • Compact SIP-8 metal case
  • Operating temperature range from -40 to +75°C without derating and 3 years warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Railway
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12mm
Input Voltage DC Min
18V
Product Range
TMR 10WIR Series
DC / DC Converter Type
SIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
9.6mm
Depth
22mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TMR 10-4811WIR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Efficiency is 88% typ
  • 3000V DC I/O-isolation
  • Remote on/off function
  • Compact SIP-8 metal case
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Railway
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12mm
Input Voltage DC Min
18V
Product Range
TMR 10WIR Series
DC / DC Converter Type
SIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
9.6mm
Depth
22mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TMR 10-4811WIR
Description
  • Efficiency is 88% typ
  • 3000V DC I/O-isolation
2A
3kV
12mm
18V
10W
5V
48V
9.6mm
22mm
75V
Part Number TMR 10-4811WIR
TRACO POWER TMR 10-4811WIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Railway, SIP, 4:1, 10 W, 1 Output, 5 V | Tanotis