Traco Power TMR 12-1210WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 12 W 1 Output 3.3 V 3 A
HomeStore
TMR 12WI series is a family of isolated 12W DC/DC converter modules with regulated output, featuring wide 4:1 input voltage ranges. The product offers a very high power density of 4.73W/cm³ in an ultra-compact SIP-8 metal package occupying only 2.0cm² (0.3 square inch) of board space. An excellent efficiency allows for an extended operating temperature range of -40° to +65°C without derating under natural convection conditions. Further features include remote on/Off control, continuous short circuit protection and an I/O isolation voltage of 1600VDC. The very compact dimensions of these converters make them an ideal solution for many space critical applications in communication equipment, instrumentation and industrial electronics.
  • 12VDC nominal input voltage, 3.3VDC output voltage, 3000mA output current, 87% efficiency
  • Ultra compact 12W converter in SIP-8 metal casing
  • High efficiency
  • Operating temperature range from -40°C to +85°C
  • Fully regulated outputs
  • Indefinite short circuit protection, undervoltage lockout, output current limitation
  • 3-year product warranty
  • Copper housing, silicone (UL 94 V-0 rated) potting, tinned copper pin material
  • Natural convection (20 LFM) cooling system
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TMR 12-1210WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High efficiency
  • Fully regulated outputs
  • 3-year product warranty
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TMR 12-1210WI
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number TMR 12-1210WI
Traco Power TMR 12-1210WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 12 W 1 Output 3.3 V 3 A | Tanotis