
TRACOPOWER TCL 012-124DC DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V
TRACOPOWER TCL 012-124DC DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V
Product details
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage DC Min | 9.5V |
| Input Voltage DC Max | 18V |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 24V |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 1 | 1A |
| Output Current - Output 2 | - |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 012-124DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Handling Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TRACOPOWER TCL 012-124DC DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V
Product details
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage DC Min | 9.5V |
| Input Voltage DC Max | 18V |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 24V |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 1 | 1A |
| Output Current - Output 2 | - |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 012-124DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Handling Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage DC Min | 9.5V |
| Input Voltage DC Max | 18V |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 24V |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 1 | 1A |
| Output Current - Output 2 | - |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Approvals & Standards | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 012-124DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Handling Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











