
Tracopower TCL 024-105 DC DC/DC Converter 1 Output 24 W 5 V A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 24W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TCL-DC Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Approvals & Standards | EN, IEC, UL |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 024-105 DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Tracopower TCL 024-105 DC DC/DC Converter 1 Output 24 W 5 V A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 24W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TCL-DC Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Approvals & Standards | EN, IEC, UL |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 024-105 DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 24W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TCL-DC Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Approvals & Standards | EN, IEC, UL |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TCL 024-105 DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











