
Tracopower TDN 1-2411WISM Isolated Board Mount DC/DC Converter 1 Output W 5 V 200 mA
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 200mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TDN 1WISM Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Approvals & Standards | EN, UL |
| Width | 9.1mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 13.2mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TDN 1-2411WISM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $26.20
-70%$26.20
$7.86Tracopower TDN 1-2411WISM Isolated Board Mount DC/DC Converter 1 Output W 5 V 200 mA
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 200mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TDN 1WISM Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Approvals & Standards | EN, UL |
| Width | 9.1mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 13.2mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TDN 1-2411WISM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 1W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 200mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TDN 1WISM Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Approvals & Standards | EN, UL |
| Width | 9.1mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 13.2mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TDN 1-2411WISM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











