TRACOPOWER TEN 20-2421WIN Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 20 W, 5 V, 2 A, -5 V, 2 A
HomeStore
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 20 W, 5 V, 2 A, -5 V, 2 A product from TRACOPOWER with the model number TEN 20-2421WIN
Product details
No. of Outputs 2 Output
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 5V
Output Current - Output 1 2A
Output Voltage - Output 2 -5V
Output Current - Output 2 2A
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range TEN20WIN Series
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Output Type Fixed
DC / DC Converter Type DIP
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Approvals & Standards -
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 20-2421WIN
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
No. of Outputs 2 Output
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 5V
Output Current - Output 1 2A
Output Voltage - Output 2 -5V
Output Current - Output 2 2A
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range TEN20WIN Series
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards -
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 20-2421WIN
Description
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 5V
Output Current - Output 1 2A
Output Current - Output 2 2A
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Part Number TEN 20-2421WIN
TRACOPOWER TEN 20-2421WIN Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 20 W, 5 V, 2 A, -5 V, 2 A | Tanotis