TRACOPOWER TEN 50-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 50 W, 12 V
HomeStore
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 50 W, 12 V product from TRACOPOWER with the model number TEN 50-2412WI
Product details
Output Power Max 50W
Input Voltage DC Min 9V
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Depth 50.8mm
Width 25.4mm
Product Range TEN 50WI Series
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards CSA, IEC, UL
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
DC / DC Converter Output Type Fixed, Adjustable
Input Voltage DC Max 36V
Output Current - Output 1 4.17A
Height 11mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 50-2412WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Output Power Max 50W
Input Voltage DC Min 9V
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Depth 50.8mm
Width 25.4mm
Product Range TEN 50WI Series
DC / DC Converter Type DIP
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
Input Voltage DC Max 36V
Height 11mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 50-2412WI
Description
Output Power Max 50W
Input Voltage DC Min 9V
Depth 50.8mm
Width 25.4mm
Output Voltage - Output 1 12V
Input Voltage DC Max 36V
Height 11mm
Part Number TEN 50-2412WI
TRACOPOWER TEN 50-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 50 W, 12 V | Tanotis