TRACOPOWER THN 20-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Compact, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A
HomeStore
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Compact, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A product from TRACOPOWER with the model number THN 20-2412WI
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 1.67A
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range THN 20WI Series
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Output Type Fixed, Adjustable
DC / DC Converter Type DIP
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Approvals & Standards UL
Width 25.4mm
Height 9.9mm
Depth 25.4mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number THN 20-2412WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range THN 20WI Series
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards UL
Width 25.4mm
Height 9.9mm
Depth 25.4mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number THN 20-2412WI
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output Power Max 20W
Output Voltage - Output 1 12V
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
Width 25.4mm
Height 9.9mm
Depth 25.4mm
Part Number THN 20-2412WI
TRACOPOWER THN 20-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Compact, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A | Tanotis