TT ELECTRONICS / BI TECHNOLOGIES BPC52R0J Through Hole Resistor, 2 ohm, BPC Series, 5 W, ± 5%, Radial Leaded, 500 V
HomeStore
Product Overview
  • High Power Resistor
Product details
Technical Specifications
Resistance
2ohm
Power Rating
5W
Resistor Case / Package
Radial Leaded
Resistor Technology
Thick Film
Resistor Type
High Power
Product Length
12.7mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
BPC Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500V
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Diameter
Product Width
2.54mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TT ELECTRONICS / BI TECHNOLOGIES
Part Number BPC52R0J
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
TT ELECTRONICS / BI TECHNOLOGIES BPC52R0J Through Hole Resistor, 2 ohm, BPC Series, 5 W, ± 5%, Radial Leaded, 500 V - Image 2
Product Overview
  • High Power Resistor
Product details
Technical Specifications
Resistance
2ohm
Power Rating
5W
Resistor Case / Package
Radial Leaded
Resistor Technology
Thick Film
Resistor Type
High Power
Product Length
12.7mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
BPC Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500V
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Diameter
Product Width
2.54mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Part Number BPC52R0J
Description
2ohm
5W
12.7mm
-55°C
± 5%
500V
± 100ppm/°C
2.54mm
125°C
Part Number BPC52R0J
TT ELECTRONICS / BI TECHNOLOGIES BPC52R0J Through Hole Resistor, 2 ohm, BPC Series, 5 W, ± 5%, Radial Leaded, 500 V | Tanotis