TT ELECTRONICS / WELWYN W23-47RJI Through Hole Resistor, 47 ohm, W20 Series, 10.5 W, ± 5%, Axial Leaded, 500 V
HomeStore
Product Overview
The W23-47RJI is a 47? 9W through-hole mounting Wirewound Resistor with nickel-plated and solder-coated copper clad steel wire terminations. A high purity ceramic substrate is assembled with interference fit end caps to which are welded the termination wires. The resistive element is wound on the substrate and welded to the caps and the vitreous enamel protective coating is then applied. The resistor is legend marked with type reference, resistance value and tolerance and the values are marked in accordance with IEC 62. The vitreous enamelled wirewound resistor is suitable for harsh environments.
  • Impervious lead-free vitreous enamel coating
  • Overload characteristics ideal for protection circuits
  • High stability and reliability
  • High power dissipation for size
  • High Power Resistor
Product details
Technical Specifications
Resistance
47ohm
Power Rating
10.5W
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Stability, High Reliability
Product Length
38mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
W20 Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500V
Temperature Coefficient
± 75ppm/°C
Product Diameter
8mm
Product Width
Operating Temperature Max
350°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number W23-47RJI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • High Power Resistor
Product details
Technical Specifications
Resistance
47ohm
Power Rating
10.5W
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
Product Length
38mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
W20 Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500V
Temperature Coefficient
± 75ppm/°C
Product Diameter
8mm
Product Width
Operating Temperature Max
350°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number W23-47RJI
Description
47ohm
10.5W
38mm
-55°C
± 5%
500V
± 75ppm/°C
8mm
350°C
Part Number W23-47RJI
TT ELECTRONICS / WELWYN W23-47RJI Through Hole Resistor, 47 ohm, W20 Series, 10.5 W, ± 5%, Axial Leaded, 500 V | Tanotis