VIGORTRONIX VTX-146-160-225 Toroidal Transformer, Open Style, 160 VA, 115V, 230V, 2 x 25V, Dual Primary, Dual Secondary, Open
HomeStore
  • 160W VA rating, 115 / 230VAC input voltage
  • 2 x 25VAC output voltage and 3.2A output current
  • Typical regulation is 8%, temperature rise is 55°C
  • Height x diameter is 47mm x 105mm
  • Weight is 1.6Kg
  • Dual primary/secondary windings
  • Thermal fuses fitted to each primary winding
  • Very low level radiated magnetic field
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 160VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Winding Type: Dual Primary, Dual Secondary
Toroid Centre: Open
Transformer Mounting: Chassis Mount
Transformer Terminals: Wire Leaded
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-160-225
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Weight is 1.6Kg
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 160VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Toroid Centre: Open
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-160-225
Description
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Part Number VTX-146-160-225
You may also like
NEW
LensCoat for Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC G2 Lens (Realtree Max5)
NEW
Thumbnail 1
LensCoat LensSack Pro Jr Beanbag Support (Forest Green Camo)
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Tiffen 55mm Pearlescent 2 Filter
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Acebil S-52 Case for P-22, P-20, P-42 or P-52 Tripod
-70%NEW
Outex 100X Underwater Camera Cover (Small)
-70%NEW
Remote Audio CAXSTECOIL XLR to Stereo Coiled Audio Cable (7.0')
-70%NEW
Benro IB1 Triple Action Ball Head
-70%NEW
Benro TSL08AN00 Slim Aluminum-Alloy Tripod with Ball Head
-70%NEW
Davis & Sanford Explorer Vista Tripod with BHQ8 Ball Head
Bescor DMW-BLF19 Dummy Batteries with USB Type-C, AC, and USB Type-A Adapter Bundle
Bescor BLH-1 Dummy Battery with USB Type-C, AC Adapter to Dummy Battery, and D-Tap to 8 VDC Converter Kit