VIGORTRONIX VTX-146-300-230 Toroidal Transformer, Open Style, 300 VA, 115V, 230V, 2 x 30V, Dual Primary, Dual Secondary, Open
HomeStore
  • 300W VA rating, 115 / 230VAC input voltage
  • 2 x 30VAC output voltage and 5A output current
  • Typical regulation is 6%, temperature rise is 60°C
  • Height x diameter is 55mm x 125mm
  • Weight is 3Kg
  • Dual primary/secondary windings
  • Thermal fuses fitted to each primary winding
  • Very low level radiated magnetic field
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 300VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 30V
Winding Type: Dual Primary, Dual Secondary
Toroid Centre: Open
Transformer Mounting: Chassis Mount
Transformer Terminals: Wire Leaded
Outer Diameter: 125mm
Height: 54mm
Secondary Current Nom: 5A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-300-230
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Weight is 3Kg
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 300VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 30V
Toroid Centre: Open
Outer Diameter: 125mm
Height: 54mm
Secondary Current Nom: 5A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-300-230
Description
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 30V
Outer Diameter: 125mm
Height: 54mm
Secondary Current Nom: 5A
Part Number VTX-146-300-230
VIGORTRONIX VTX-146-300-230 Toroidal Transformer, Open Style, 300 VA, 115V, 230V, 2 x 30V, Dual Primary, Dual Secondary, Open | Tanotis