Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm
HomeStore
3.2cm (1.3") Full range speaker with a wide and balanced frequency response and very good low range reproduction. With powerful Neodymium driver. Suitable for applications where slim construction and good music and speech reproduction are requested. Square basket with four mounting holes for easy mounting.
  • Typical applications
  • Flat screens (TV and PC)
  • Info terminals
  • Other compact devices speech and music reproduction
  • Power rating: 2W (5W Max.)
  • Frequency range: 150Hz - 20kHz
  • Impedance: 8R
  • SPL (@ 1W/1m): 78dB
  • Resonant frequency: 220Hz
  • Cut-out: 31.5mm
  • Fixing centres: 24.5mm
  • Dimensions (WxHxD): 32x32x11mm
  • Weight: 28g
Product details
Driver Type Miniature
External Diameter - Metric -
External Width - Metric 32mm
Impedance 8ohm
Power Rating Nom 2W
Sound Level SPL 78dBA
External Diameter - Imperial -
External Width - Imperial 1.26"
Frequency Response Min 150Hz
Frequency Response Max 20kHz
Speaker Shape Round with Square Frame
Resonant Frequency 220Hz
Speaker Mounting Panel Mount
Power Rating Max 3W
External Length - Metric 32mm
External Depth - Metric 13mm
External Length - Imperial 1.26"
External Depth - Imperial 0.512"
Product Range -
Other details
Brand VISATON
Part Number BF32-8OHM
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Typical applications
  • Flat screens (TV and PC)
  • Info terminals
  • Power rating: 2W (5W Max.)
  • Impedance: 8R
  • SPL (@ 1W/1m): 78dB
  • Resonant frequency: 220Hz
  • Cut-out: 31.5mm
  • Fixing centres: 24.5mm
  • Weight: 28g
Product details
Driver Type Miniature
External Diameter - Metric -
External Width - Metric 32mm
Impedance 8ohm
Power Rating Nom 2W
Sound Level SPL 78dBA
External Diameter - Imperial -
Frequency Response Min 150Hz
Frequency Response Max 20kHz
Resonant Frequency 220Hz
Speaker Mounting Panel Mount
Power Rating Max 3W
External Length - Metric 32mm
External Depth - Metric 13mm
Product Range -
Other details
Brand VISATON
Part Number BF32-8OHM
Description
  • Power rating: 2W (5W Max.)
  • SPL (@ 1W/1m): 78dB
  • Resonant frequency: 220Hz
  • Cut-out: 31.5mm
  • Fixing centres: 24.5mm
External Width - Metric 32mm
Impedance 8ohm
Power Rating Nom 2W
Frequency Response Min 150Hz
Frequency Response Max 20kHz
Resonant Frequency 220Hz
Power Rating Max 3W
External Length - Metric 32mm
External Depth - Metric 13mm
Part Number BF32-8OHM
Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm | Tanotis