
VULCASCOT 26001606 SNAPFIT, STD-TYPE, BLACK, 3M
- Fire tested to BS 476 Part 7 Class 3
- Low smoke, non toxic and low fume emission levels
- Tested for non-conductivity to BS903-C5, 500V
- UV stabilized for extended outdoor life
- Hole Size: 8 x 14mm
Applications
Industrial
Product details
| External Width | 68mm |
| No. of Channels | 1 Channel |
| Product Range | Snap Fit⢠Standard |
| Cable Protector Material | Thermoplastic Rubber |
| External Length | 3m |
| Cable Protector Colour | Black |
Other details
| Brand | VULCASCOT |
| Part Number | 26001606 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $45.79
-70%$45.79
$13.74VULCASCOT 26001606 SNAPFIT, STD-TYPE, BLACK, 3M
- Fire tested to BS 476 Part 7 Class 3
- Low smoke, non toxic and low fume emission levels
- Tested for non-conductivity to BS903-C5, 500V
- UV stabilized for extended outdoor life
- Hole Size: 8 x 14mm
Applications
Industrial
Product details
| External Width | 68mm |
| No. of Channels | 1 Channel |
| Product Range | Snap Fit⢠Standard |
| Cable Protector Material | Thermoplastic Rubber |
| External Length | 3m |
| Cable Protector Colour | Black |
Other details
| Brand | VULCASCOT |
| Part Number | 26001606 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fire tested to BS 476 Part 7 Class 3
- Low smoke, non toxic and low fume emission levels
- Tested for non-conductivity to BS903-C5, 500V
- UV stabilized for extended outdoor life
- Hole Size: 8 x 14mm
Applications
Industrial
Product details
| External Width | 68mm |
| No. of Channels | 1 Channel |
| Product Range | Snap Fit⢠Standard |
| Cable Protector Material | Thermoplastic Rubber |
| External Length | 3m |
| Cable Protector Colour | Black |
Other details
| Brand | VULCASCOT |
| Part Number | 26001606 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.