
Wago 231-608 Pluggable Terminal Block 5 mm 8 Ways 28 AWG 12 2.5 mm² Clamp
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 12A |
| Rated Voltage | 320V |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-608 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $21.01
-70%$21.01
$6.30Wago 231-608 Pluggable Terminal Block 5 mm 8 Ways 28 AWG 12 2.5 mm² Clamp
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 12A |
| Rated Voltage | 320V |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-608 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 12A |
| Rated Voltage | 320V |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-608 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




