
Washburn Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar (Gloss Natural)
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Ā cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $1,033.25
-70%$1,033.25
$309.97More Images





Washburn Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar (Gloss Natural)
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Ā cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8Ā cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.












