
Waves Titan-R SoundGrid Server DSP Unit (2 RU)
Waves Titan-R Overview
Run larger sessions with ultralow-latency processing of hundreds of Waves plug-ins in the studio or for live shows with the Waves Titan-R SoundGrid Server. Waves' most powerful server, it offers 30% more plug-in processing power than the Extreme SoundGrid server. Titan-R is identical to the Titan SoundGrid Server but has a dual (redundant) power supply to provide extra safety for mission-critical productions.
With an Intel 10th Generation Core i9-10900K CPU and 16GB of RAM, the Titan-R greatly reduces the plug-in processing load normally imposed on your computer. A single RJ45 port ensures simple connectivity to your host computer or SoundGrid audio network. Titan-R boasts a sleek, rugged 2 RU industrial rackmount design, with LED indicators for easy network and temperature monitoring, plus sturdy RAM positioning for enhanced durability. The server comes with built-in rack ears for quick installation straight out of the box.
- Built for massive processing tasks
- 30% more processing power than Extreme servers
- Dual (redundant) power source for reliable processing on critical productions
- Ultralow latency: as low as 0.8 milliseconds at 44.1, 48, 88.2, and 96 kHz
- Quiet design with minimal fan noise
- Sturdy RAM positioning for extra reliability
- LED indicators for easy network and temperature monitoring
- Powerful IntelĀ 10th Generation CoreĀ i9-10900K Processor
- 16GB RAM
- Custom built-in rack ears for easy installation
- Use with any SoundGrid I/O interface (including DiGiGrid I/Os)
- Use with non-SoundGrid I/Os (ASIO/Core Audio) via SoundGrid Connect: see complete instructions
- Free limited 1-year warranty: extended warranties available
Waves Titan-R Specs
| Form Factor | Rackmount (Rack-Mountable with Included Hardware) |
| Display | None |
| Channels of I/O | None |
| Built-In DSP | 1 x Intel 10th Generation Core i9-10900K |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz / 24-Bit |
| Expansion Slots | None |
| Digital Audio I/O | None |
| Host Connection / USB | None |
| Host Connection Protocol | None |
| USB (Non-Host) | 2 x USB-A (Service) |
| Sync I/O | None |
| Network I/O | 1 x RJ45 SoundGrid |
| MIDI I/O | None |
| Other I/O | 1 x HDMI Service Input |
| Sample Rates | 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz |
| Bit Depths | 24-Bit |
| Latency | 0.8 ms |
| OS Compatibility | Windows macOS *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Included Software | None |
| Included Plug-Ins | None |
| Supported Drivers/API & Plug-Ins | Waves |
| RAM Requirements | 16 GB |
| Mobile App Compatible | No *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Mobile Device Compatibility | None |
| Power Requirements | AC Input |
| AC Input Power | 110 to 220 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Consumption | 140 W |
| Rackmount Size | 2 RU (with Included Hardware) |
| Operating Temperature | 50 to 95°F / 10 to 35°C |
| Dimensions | 19 x 15.4 x 3.5" / 48.2 x 39.2 x 8.8Ā cm |
| Weight | 19.6Ā lb / 8.9Ā kg |
| Package Weight | 25.105 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.9 x 17.7 x 5.3" |
Waves Titan-R Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $7,779.45
-70%$7,779.45
$2,333.84More Images


Waves Titan-R SoundGrid Server DSP Unit (2 RU)
Waves Titan-R Overview
Run larger sessions with ultralow-latency processing of hundreds of Waves plug-ins in the studio or for live shows with the Waves Titan-R SoundGrid Server. Waves' most powerful server, it offers 30% more plug-in processing power than the Extreme SoundGrid server. Titan-R is identical to the Titan SoundGrid Server but has a dual (redundant) power supply to provide extra safety for mission-critical productions.
With an Intel 10th Generation Core i9-10900K CPU and 16GB of RAM, the Titan-R greatly reduces the plug-in processing load normally imposed on your computer. A single RJ45 port ensures simple connectivity to your host computer or SoundGrid audio network. Titan-R boasts a sleek, rugged 2 RU industrial rackmount design, with LED indicators for easy network and temperature monitoring, plus sturdy RAM positioning for enhanced durability. The server comes with built-in rack ears for quick installation straight out of the box.
- Built for massive processing tasks
- 30% more processing power than Extreme servers
- Dual (redundant) power source for reliable processing on critical productions
- Ultralow latency: as low as 0.8 milliseconds at 44.1, 48, 88.2, and 96 kHz
- Quiet design with minimal fan noise
- Sturdy RAM positioning for extra reliability
- LED indicators for easy network and temperature monitoring
- Powerful IntelĀ 10th Generation CoreĀ i9-10900K Processor
- 16GB RAM
- Custom built-in rack ears for easy installation
- Use with any SoundGrid I/O interface (including DiGiGrid I/Os)
- Use with non-SoundGrid I/Os (ASIO/Core Audio) via SoundGrid Connect: see complete instructions
- Free limited 1-year warranty: extended warranties available
Waves Titan-R Specs
| Form Factor | Rackmount (Rack-Mountable with Included Hardware) |
| Display | None |
| Channels of I/O | None |
| Built-In DSP | 1 x Intel 10th Generation Core i9-10900K |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz / 24-Bit |
| Expansion Slots | None |
| Digital Audio I/O | None |
| Host Connection / USB | None |
| Host Connection Protocol | None |
| USB (Non-Host) | 2 x USB-A (Service) |
| Sync I/O | None |
| Network I/O | 1 x RJ45 SoundGrid |
| MIDI I/O | None |
| Other I/O | 1 x HDMI Service Input |
| Sample Rates | 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz |
| Bit Depths | 24-Bit |
| Latency | 0.8 ms |
| OS Compatibility | Windows macOS *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Included Software | None |
| Included Plug-Ins | None |
| Supported Drivers/API & Plug-Ins | Waves |
| RAM Requirements | 16 GB |
| Mobile App Compatible | No *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Mobile Device Compatibility | None |
| Power Requirements | AC Input |
| AC Input Power | 110 to 220 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Consumption | 140 W |
| Rackmount Size | 2 RU (with Included Hardware) |
| Operating Temperature | 50 to 95°F / 10 to 35°C |
| Dimensions | 19 x 15.4 x 3.5" / 48.2 x 39.2 x 8.8Ā cm |
| Weight | 19.6Ā lb / 8.9Ā kg |
| Package Weight | 25.105 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.9 x 17.7 x 5.3" |
Waves Titan-R Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Waves Titan-R Overview
Run larger sessions with ultralow-latency processing of hundreds of Waves plug-ins in the studio or for live shows with the Waves Titan-R SoundGrid Server. Waves' most powerful server, it offers 30% more plug-in processing power than the Extreme SoundGrid server. Titan-R is identical to the Titan SoundGrid Server but has a dual (redundant) power supply to provide extra safety for mission-critical productions.
With an Intel 10th Generation Core i9-10900K CPU and 16GB of RAM, the Titan-R greatly reduces the plug-in processing load normally imposed on your computer. A single RJ45 port ensures simple connectivity to your host computer or SoundGrid audio network. Titan-R boasts a sleek, rugged 2 RU industrial rackmount design, with LED indicators for easy network and temperature monitoring, plus sturdy RAM positioning for enhanced durability. The server comes with built-in rack ears for quick installation straight out of the box.
- Built for massive processing tasks
- 30% more processing power than Extreme servers
- Dual (redundant) power source for reliable processing on critical productions
- Ultralow latency: as low as 0.8 milliseconds at 44.1, 48, 88.2, and 96 kHz
- Quiet design with minimal fan noise
- Sturdy RAM positioning for extra reliability
- LED indicators for easy network and temperature monitoring
- Powerful IntelĀ 10th Generation CoreĀ i9-10900K Processor
- 16GB RAM
- Custom built-in rack ears for easy installation
- Use with any SoundGrid I/O interface (including DiGiGrid I/Os)
- Use with non-SoundGrid I/Os (ASIO/Core Audio) via SoundGrid Connect: see complete instructions
- Free limited 1-year warranty: extended warranties available
Waves Titan-R Specs
| Form Factor | Rackmount (Rack-Mountable with Included Hardware) |
| Display | None |
| Channels of I/O | None |
| Built-In DSP | 1 x Intel 10th Generation Core i9-10900K |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz / 24-Bit |
| Expansion Slots | None |
| Digital Audio I/O | None |
| Host Connection / USB | None |
| Host Connection Protocol | None |
| USB (Non-Host) | 2 x USB-A (Service) |
| Sync I/O | None |
| Network I/O | 1 x RJ45 SoundGrid |
| MIDI I/O | None |
| Other I/O | 1 x HDMI Service Input |
| Sample Rates | 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz |
| Bit Depths | 24-Bit |
| Latency | 0.8 ms |
| OS Compatibility | Windows macOS *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Included Software | None |
| Included Plug-Ins | None |
| Supported Drivers/API & Plug-Ins | Waves |
| RAM Requirements | 16 GB |
| Mobile App Compatible | No *As of January, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Mobile Device Compatibility | None |
| Power Requirements | AC Input |
| AC Input Power | 110 to 220 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Consumption | 140 W |
| Rackmount Size | 2 RU (with Included Hardware) |
| Operating Temperature | 50 to 95°F / 10 to 35°C |
| Dimensions | 19 x 15.4 x 3.5" / 48.2 x 39.2 x 8.8Ā cm |
| Weight | 19.6Ā lb / 8.9Ā kg |
| Package Weight | 25.105 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.9 x 17.7 x 5.3" |
Waves Titan-R Reviews
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.








