
WEIDMULLER 1037800000 TERMINAL BLOCK, DIN RAIL, 2 POSITION, 26-10AWG
Product details
| No. of Positions | 2Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 35A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1037800000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WEIDMULLER 1037800000 TERMINAL BLOCK, DIN RAIL, 2 POSITION, 26-10AWG
Product details
| No. of Positions | 2Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 35A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1037800000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Positions | 2Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 35A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1037800000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









