
Weidmuller 1597460000 Pluggable Terminal Block 12 Position 3.5MM 28-14AWG
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 12Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 14AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1597460000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $21.11
-70%$21.11
$6.33More Images

Weidmuller 1597460000 Pluggable Terminal Block 12 Position 3.5MM 28-14AWG
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 12Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 14AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1597460000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 12Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 14AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 1597460000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












