
Weidmuller 9021020000 Terminal Wire Ferrule 24AWG Yellow
Product details
| Product Range | - |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 24AWG |
| Pin Length | 8mm |
| Overall Length | 12mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 0.25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9021020000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $51.05
-70%$51.05
$15.31Weidmuller 9021020000 Terminal Wire Ferrule 24AWG Yellow
Product details
| Product Range | - |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 24AWG |
| Pin Length | 8mm |
| Overall Length | 12mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 0.25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9021020000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | - |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 24AWG |
| Pin Length | 8mm |
| Overall Length | 12mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 0.25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9021020000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









