
Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9
The Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9 regulates the voltage from a D-Tap source to the proper 19.5V required to power an FX9 camera. This allows you to power your camera using any V-mount or Gold mount battery with a D-Tap plug. The cable has a total end-to-end lengthĀ of 20".
UPC: 606184858781| Connector 1 | 1 x D-Tap |
| Connector 2 | 1 x DC Barrel |
| Voltage Control | Regulated |
| Voltage | 14.8 to 16.7 VDC Input (D-Tap) 19.5 VDC Output (Camera) |
| LED Indicators | No |
| Dimensions | 22.5 x 1.37 x 0.75" / 571.5 x 34.8 x 19Ā mm |
| Cable Length | 20" / 50.8Ā cm |
| Weight | 3.2Ā oz / 90.72Ā g |
| Package Weight | 0.22 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.4 x 5.7 x 0.95" |
In the Box
- Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $273.62
-70%$273.62
$82.09More Images

Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9
The Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9 regulates the voltage from a D-Tap source to the proper 19.5V required to power an FX9 camera. This allows you to power your camera using any V-mount or Gold mount battery with a D-Tap plug. The cable has a total end-to-end lengthĀ of 20".
UPC: 606184858781| Connector 1 | 1 x D-Tap |
| Connector 2 | 1 x DC Barrel |
| Voltage Control | Regulated |
| Voltage | 14.8 to 16.7 VDC Input (D-Tap) 19.5 VDC Output (Camera) |
| LED Indicators | No |
| Dimensions | 22.5 x 1.37 x 0.75" / 571.5 x 34.8 x 19Ā mm |
| Cable Length | 20" / 50.8Ā cm |
| Weight | 3.2Ā oz / 90.72Ā g |
| Package Weight | 0.22 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.4 x 5.7 x 0.95" |
In the Box
- Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9 regulates the voltage from a D-Tap source to the proper 19.5V required to power an FX9 camera. This allows you to power your camera using any V-mount or Gold mount battery with a D-Tap plug. The cable has a total end-to-end lengthĀ of 20".
UPC: 606184858781| Connector 1 | 1 x D-Tap |
| Connector 2 | 1 x DC Barrel |
| Voltage Control | Regulated |
| Voltage | 14.8 to 16.7 VDC Input (D-Tap) 19.5 VDC Output (Camera) |
| LED Indicators | No |
| Dimensions | 22.5 x 1.37 x 0.75" / 571.5 x 34.8 x 19Ā mm |
| Cable Length | 20" / 50.8Ā cm |
| Weight | 3.2Ā oz / 90.72Ā g |
| Package Weight | 0.22 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.4 x 5.7 x 0.95" |
In the Box
- Wooden Camera D-Tap Power Cable for Sony FX9
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













