
Wurth Elektronik 5580850 Lug Terminal Waclug Series Screw 50 mm² Compression M8
Product details
| Product Range | WaCLUG Series |
| Termination | Screw |
| Wire Size AWG Max | - |
| Conductor Area CSA | 50mm² |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Insulation | Non Insulated |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 5580850 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Wurth Elektronik 5580850 Lug Terminal Waclug Series Screw 50 mm² Compression M8
Product details
| Product Range | WaCLUG Series |
| Termination | Screw |
| Wire Size AWG Max | - |
| Conductor Area CSA | 50mm² |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Insulation | Non Insulated |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 5580850 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | WaCLUG Series |
| Termination | Screw |
| Wire Size AWG Max | - |
| Conductor Area CSA | 50mm² |
| Terminal Type | Compression Lug |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Insulation | Non Insulated |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 5580850 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











