
WURTH ELEKTRONIK 61900511021 Board-To-Board Connector, Right Angle, 2.54 mm, 5 Contacts, Header, WR-PHD Series, Through Hole
WURTH ELEKTRONIK 61900511021 Board-To-Board Connector, Right Angle, 2.54 mm, 5 Contacts, Header, WR-PHD Series, Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61900511021 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 61900511021 Board-To-Board Connector, Right Angle, 2.54 mm, 5 Contacts, Header, WR-PHD Series, Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61900511021 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61900511021 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










