
WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
Product details
| Pitch Spacing | 3.81mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691361300005 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.32
-70%$4.32
$1.30WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
Product details
| Pitch Spacing | 3.81mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691361300005 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 3.81mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691361300005 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










