XP Power DTJ1524S3V3 Isolated Chassis Mount DC/DC Converter ITE 4:1 15 W 1 Output 3.3 V 3 A
HomeStore
  • Wide 4:1 input range
  • Chassis mount with optional DIN rail clip
  • UL62368-1 safety approvals
  • EN55032 class A
  • Remote On/Off & voltage trim function
  • 3kVDC isolation
  • -40°C to +100°C operating temperature
  • Full power to 80°C
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Other details
Brand XP POWER
Part Number DTJ1524S3V3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Wide 4:1 input range
  • UL62368-1 safety approvals
  • EN55032 class A
  • 3kVDC isolation
  • Full power to 80°C
Other details
Brand XP POWER
Part Number DTJ1524S3V3
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Full power to 80°C
Part Number DTJ1524S3V3
XP Power DTJ1524S3V3 Isolated Chassis Mount DC/DC Converter ITE 4:1 15 W 1 Output 3.3 V 3 A | Tanotis