ABRACON ADCR-T02R7SA106MB Supercapacitor, 10 F, 2.7 V, Radial Leaded, ± 20%, 5 mm
HomeStore
ADCR-T02R7SA106MB is an ADCR-T02R7S series wide temperature, 2.7V radial supercapacitor. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge20%
  • Excellent cycle life
  • Operating temperature range from -40°C to +70°C
Brand ABRACON
Part Number ADCR-T02R7SA106MB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High power density
  • Excellent cycle life
Brand ABRACON
Part Number ADCR-T02R7SA106MB
Description
Part Number ADCR-T02R7SA106MB
ABRACON ADCR-T02R7SA106MB Supercapacitor, 10 F, 2.7 V, Radial Leaded, ± 20%, 5 mm | Tanotis