
AMPHENOL PCD MSDM5002 Power Entry Connector, MSD Series, Plug, 690 VAC, 500 A, Panel Mount
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 500A |
| Product Range | MSD Series |
| Contact Termination Type | - |
| Voltage Rating | 690VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | MSDM5002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AMPHENOL PCD MSDM5002 Power Entry Connector, MSD Series, Plug, 690 VAC, 500 A, Panel Mount
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 500A |
| Product Range | MSD Series |
| Contact Termination Type | - |
| Voltage Rating | 690VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | MSDM5002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 500A |
| Product Range | MSD Series |
| Contact Termination Type | - |
| Voltage Rating | 690VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | MSDM5002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









