
AMPHENOL RF 192102 RF / Coaxial Connector, FME Coaxial, Straight Jack, Crimp, 50 ohm
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | FME Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG58A, RG58B, RG58C, RG141, RG303, LMR195, Belden B7806A, 9907 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 1GHz |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 192102 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AMPHENOL RF 192102 RF / Coaxial Connector, FME Coaxial, Straight Jack, Crimp, 50 ohm
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | FME Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG58A, RG58B, RG58C, RG141, RG303, LMR195, Belden B7806A, 9907 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 1GHz |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 192102 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | FME Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG58A, RG58B, RG58C, RG141, RG303, LMR195, Belden B7806A, 9907 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 1GHz |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 192102 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









