
AMPOHM WOUND PRODUCTS FP-CA-30-AU Film Capacitor, 30 µF, 630 V, PP (Polypropylene), ± 5%, FP-CA-AU Series
AMPOHM WOUND PRODUCTS FP-CA-30-AU Film Capacitor, 30 µF, 630 V, PP (Polypropylene), ± 5%, FP-CA-AU Series
Product details
| Capacitance | 30µF |
| Voltage Rating | 630V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | FP-CA-AU Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPOHM WOUND PRODUCTS |
| Part Number | FP-CA-30-AU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $17.51
-70%$17.51
$5.25AMPOHM WOUND PRODUCTS FP-CA-30-AU Film Capacitor, 30 µF, 630 V, PP (Polypropylene), ± 5%, FP-CA-AU Series
Product details
| Capacitance | 30µF |
| Voltage Rating | 630V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | FP-CA-AU Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPOHM WOUND PRODUCTS |
| Part Number | FP-CA-30-AU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 30µF |
| Voltage Rating | 630V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | FP-CA-AU Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPOHM WOUND PRODUCTS |
| Part Number | FP-CA-30-AU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











