
Apem A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 Emergency Stop Switch DPST-NC Twist to Release Quick Connect Solder 1.5 A 250 V
Apem A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 Emergency Stop Switch DPST-NC Twist to Release Quick Connect Solder 1.5 A 250 V
- Actuator and contact block (both are needed for switch assembly to operate)
- Approved to EN 60947-5-5
- Locked/unlocked status indicator
- Panel sealed to IP65
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Twist to Release |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A01 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | APEM |
| Part Number | A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $63.34
-70%$63.34
$19.00Apem A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 Emergency Stop Switch DPST-NC Twist to Release Quick Connect Solder 1.5 A 250 V
- Actuator and contact block (both are needed for switch assembly to operate)
- Approved to EN 60947-5-5
- Locked/unlocked status indicator
- Panel sealed to IP65
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Twist to Release |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A01 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | APEM |
| Part Number | A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Actuator and contact block (both are needed for switch assembly to operate)
- Approved to EN 60947-5-5
- Locked/unlocked status indicator
- Panel sealed to IP65
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Twist to Release |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A01 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | APEM |
| Part Number | A01ES-DSP3+54B-D+FM2+YL5+PEA01 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







