
Multicomp MCA20B-V4E02R Emergency Stop Switch DPST-NC Push-Pull Screw 10 A 120 V
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Push-Pull |
| Switch Terminals | Screw |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 120V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A20B Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCA20B-V4E02R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $20.88
-70%$20.88
$6.26Multicomp MCA20B-V4E02R Emergency Stop Switch DPST-NC Push-Pull Screw 10 A 120 V
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Push-Pull |
| Switch Terminals | Screw |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 120V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A20B Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCA20B-V4E02R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | DPST-NC |
| Switch Operation | Push-Pull |
| Switch Terminals | Screw |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 120V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Pushbutton Actuator Style | Mushroom |
| IP Rating | IP65 |
| Product Range | A20B Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCA20B-V4E02R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







