
ARCOLECTRIC C1550ATAAD Rocker Switch, Non Illuminated, DPST, Off-On, Black, Panel, 20 A
- Shallow curve profile
- 22.3 x 28.2mm Panel cut-out
- 6.3 x 0.8mm Terminal size
Applications
Industrial
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | Off-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Contact Configuration | DPST |
| Product Range | 1500 Series |
| Contact Current Max | 20A |
| Actuator / Cap Colour | Black |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1550ATAAD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ARCOLECTRIC C1550ATAAD Rocker Switch, Non Illuminated, DPST, Off-On, Black, Panel, 20 A
- Shallow curve profile
- 22.3 x 28.2mm Panel cut-out
- 6.3 x 0.8mm Terminal size
Applications
Industrial
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | Off-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Contact Configuration | DPST |
| Product Range | 1500 Series |
| Contact Current Max | 20A |
| Actuator / Cap Colour | Black |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1550ATAAD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Shallow curve profile
- 22.3 x 28.2mm Panel cut-out
- 6.3 x 0.8mm Terminal size
Applications
Industrial
Product details
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Illumination | Non Illuminated |
| Switch Operation | Off-On |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Switch Mounting | Panel |
| Contact Configuration | DPST |
| Product Range | 1500 Series |
| Contact Current Max | 20A |
| Actuator / Cap Colour | Black |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C1550ATAAD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









