AVX TAJC226M016RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 22 µF, 16 V, TAJ Series, ± 20%, 2312 [6032 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 22 µF, 16 V, TAJ Series, ± 20%, 2312 [6032 Metric] product from AVX with the model number TAJC226M016RNJ
Product details
Manufacturer Size Code C
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Voltage Rating 16V
Tantalum Capacitor Case 2312 [6032 Metric]
Product Range TAJ Series
Automotive Qualification Standard -
ESR 1ohm
Capacitance 22µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand AVX
Part Number TAJC226M016RNJ
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Manufacturer Size Code C
Voltage Rating 16V
Product Range TAJ Series
ESR 1ohm
Capacitance 22µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand AVX
Part Number TAJC226M016RNJ
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating 16V
ESR 1ohm
Capacitance 22µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Part Number TAJC226M016RNJ
AVX TAJC226M016RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 22 µF, 16 V, TAJ Series, ± 20%, 2312 [6032 Metric] | Tanotis