![AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C](https://img.otislab.shop/images/product/avx-tajc686m020rnj-surface-mount-tantalum-capacitor-68-micro-f-20-v-taj-series-plusmn-20-2312-6032-metric-55-deg-c-1.jpg)
AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C
AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | TAJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.5ohm |
| Manufacturer Size Code | C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAJC686M020RNJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | TAJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.5ohm |
| Manufacturer Size Code | C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAJC686M020RNJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 20V |
| Product Range | TAJ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.5ohm |
| Manufacturer Size Code | C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAJC686M020RNJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











