
AVX TAP336M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded
AVX TAP336M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | TAP Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 1.2ohm |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAP336M025CCS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX TAP336M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | TAP Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 1.2ohm |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAP336M025CCS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | TAP Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 1.2ohm |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TAP336M025CCS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











