AVX TPSD475K050R0300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 50 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 50 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from AVX with the model number TPSD475K050R0300
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 50V
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.3ohm
Manufacturer Size Code D
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number TPSD475K050R0300
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 50V
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
ESR 0.3ohm
Manufacturer Size Code D
Other details
Brand AVX
Part Number TPSD475K050R0300
Description
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.3ohm
Part Number TPSD475K050R0300
AVX TPSD475K050R0300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 50 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] | Tanotis