Bergquist GPVOUS-0.060-00-0816 Thermal Gap Pad VO Ultra Soft 0.060" 8" x 16"
HomeStore
The GPVOUS-0.060-00-0816 is a 1.524mm ultra conformable Thermal Conductor for filling air gaps recommended for applications that require a minimum amount of pressure on components. The viscous elastic nature of the material also gives excellent low-stress vibration dampening and shock absorbing characteristics. The Gap Pad VO ultra soft is an electrically isolating material, which allows its use in applications requiring isolation between heat sinks and high-voltage, bare-leaded devices.
  • Highly conformable, low hardness
  • Gel-like modulus
  • Decreased strain
  • Puncture, shear and tear resistant
  • Electrically isolating
  • No pressure sensitive adhesive
  • Natural tack on one side
Applications
Product details
Thermal Conductivity 1W/m.K
Conductive Material Filled Silicone Polymer
Thickness 1.524mm
Thermal Impedance -
Dielectric Strength -
External Length 406.4mm
External Width 203.2mm
Product Range -
Other details
Brand BERGQUIST
Part Number GPVOUS-0.060-00-0816
Quantity Each
-70%
  • Gel-like modulus
  • Decreased strain
  • Electrically isolating
  • Natural tack on one side
Applications
Product details
Thermal Conductivity 1W/m.K
Thickness 1.524mm
Thermal Impedance -
Dielectric Strength -
External Length 406.4mm
External Width 203.2mm
Product Range -
Other details
Brand BERGQUIST
Description
Thermal Conductivity 1W/m.K
Thickness 1.524mm
External Length 406.4mm
External Width 203.2mm
Bergquist GPVOUS-0.060-00-0816 Thermal Gap Pad VO Ultra Soft 0.060" 8" x 16" | Tanotis