BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS 7286R50KL.25 WIREWOUND POTENTIOMETER, 50KOHM, 5%, 2W
HomeStore
This is a WIREWOUND POTENTIOMETER, 50KOHM, 5%, 2W product from BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS with the model number 7286R50KL.25
Product details
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range 7286R Series
No. of Turns 10Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6.35mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Screwdriver Slot
Shaft Length 20.63mm
Other details
Brand BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS
Part Number 7286R50KL.25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range 7286R Series
No. of Turns 10Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6.35mm
No. of Gangs 1
Shaft Length 20.63mm
Other details
Part Number 7286R50KL.25
Description
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Shaft Diameter 6.35mm
Shaft Length 20.63mm
Part Number 7286R50KL.25
BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS 7286R50KL.25 WIREWOUND POTENTIOMETER, 50KOHM, 5%, 2W | Tanotis