BOURNS 3266W-1-501LF Trimmer Potentiometer, 500 ohm, 250 mW, � 10%, Trimpot 3266 Series, 12 Turns, Through Hole
HomeStore
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 1Mohm
  • �10% tolerance
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Power rating is 0.25W
Product details
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Power Rating 250mW
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance � 10%
Product Range Trimpot 3266 Series
Track Resistance 500ohm
Brand BOURNS
Part Number 3266W-1-501LF
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.25W
Product details
Power Rating 250mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 500ohm
Brand BOURNS
Part Number 3266W-1-501LF
Description
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.25W
Power Rating 250mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 500ohm
Part Number 3266W-1-501LF
BOURNS 3266W-1-501LF Trimmer Potentiometer, 500 ohm, 250 mW, � 10%, Trimpot 3266 Series, 12 Turns, Through Hole | Tanotis