BOURNS 3296X-1-200LF Trimmer Potentiometer, 20 ohm, 500 mW, � 10%, Trimpot 3296 Series, 25 Turns, Through Hole
HomeStore
  • 3/8inch square potentiometer
  • Side or top adjustment with lead screw
  • Sealing is IP65 rated
  • 25 turns and rotational life of 200 cycles
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
  • �10% tolerance
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Power rating is 0.5W
  • 5 terminal styles, chevron seal design
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Power Rating 500mW
No. of Turns 25Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance � 10%
Product Range Trimpot 3296 Series
Track Resistance 20ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3296X-1-200LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 3/8inch square potentiometer
  • Sealing is IP65 rated
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Applications
Product details
Power Rating 500mW
No. of Turns 25Turns
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 20ohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3296X-1-200LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 20ohm
Part Number 3296X-1-200LF
BOURNS 3296X-1-200LF Trimmer Potentiometer, 20 ohm, 500 mW, � 10%, Trimpot 3296 Series, 25 Turns, Through Hole | Tanotis