BOURNS PWR220T-20-7R50F Through Hole Current Sense Resistor, 7.5 ohm, TO-220, 20 W, ± 1%, PWR220T-20 Series, Thick Film
Product details
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Power Rating | 20W |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| Resistance | 7.5ohm |
| Resistance Tolerance | ± 1% |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Product Range | PWR220T-20 Series |
| Resistor Case Style | TO-220 |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | PWR220T-20-7R50F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Power Rating | 20W |
| Resistance | 7.5ohm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Power Rating | 20W |
| Resistance | 7.5ohm |