BOURNS SDR0503-101KL Surface Mount Power Inductor, SDR0503 Series, 100 µH, 400 mA, 480 mA, Unshielded, 1.6 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR0503 Series, 100 µH, 400 mA, 480 mA, Unshielded, 1.6 ohm product from BOURNS with the model number SDR0503-101KL
Product details
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 400mA
Saturation Current (Isat) 480mA
Power Inductor Case 5mm x 4.8mm x 3mm
Inductance 100µH
Inductor Construction Unshielded
Product Range SDR0503 Series
DC Resistance Max 1.6ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0503-101KL
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 400mA
Inductance 100µH
Product Range SDR0503 Series
DC Resistance Max 1.6ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0503-101KL
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 400mA
Inductance 100µH
DC Resistance Max 1.6ohm
Part Number SDR0503-101KL
BOURNS SDR0503-101KL Surface Mount Power Inductor, SDR0503 Series, 100 µH, 400 mA, 480 mA, Unshielded, 1.6 ohm | Tanotis